Mutti Polpa Finely Chopped Tomatoes Standard — 12 x 400g
As of 29 Sept 2026, Mutti Polpa Finely Chopped Tomatoes Standard 12 x 400g is cheapest at Harris Farm at $22.80 ($4.75/1 kg) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.05 at Coles (14 Sept); highest: $22.80 — currently $22.80 at Harris Farm. Tracked since June 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.40/100g
- Average
- $0.54/100g
- Highest
- $0.71/100g
Coles · 400gNow$0.45/100g
Harris Farm · 12 x 400gNow$0.48/100g
Woolworths · 210gNow$0.57/100gLow
Woolworths · 400gNow$0.58/100g
IGA · 400gNow$0.60/100g
Coles · 210gNow$0.71/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
162 prices recorded · 18 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mutti | 400g | $1.80 | $0.45/100gBest | In stock | 28 Sept | |
| Mutti | 400g | $1.80 | $0.45/100g | In stock | 23 Sept | |
| Mutti | 12 x 400g | $22.80 | $0.48/100g | In stock | 29 Sept | |
| Mutti | 210g | $1.20 | $0.57/100g | In stock | 23 Sept | |
| Mutti | 400g | $2.30 | $0.58/100g | In stock | 23 Sept | |
| Mutti | 400g | $2.39 | $0.60/100g | In stock | 28 Sept | |
| Mutti | 400g | $2.49 | $0.62/100g | In stock | 29 Sept | |
| Mutti | 210g | $1.50 | $0.71/100g | In stock | 28 Sept | |
| Mutti | 210g | $1.50 | $0.71/100g | In stock | 23 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1

MuttiBest
ColesPolpa Finely Chopped · 400g$4.50/1kg$1.80
ColesPolpa Finely Chopped · 400g$4.50/1kg$1.80
Harris Farm12 x 400g$4.75/1kg$22.80
Woolworths210g$5.71/1kg$1.20
WoolworthsPolpa Finely Chopped · 400g$5.75/1kg$2.30
Harris FarmPolpa Finely Chopped · 400g$6.23/1kg$2.49
Coles210g$7.14/1kg$1.50
Coles210g$7.14/1kg$1.50
IGAPolpa Finely Chopped · 400g$0.60/100g$2.39
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Mutti Polpa Finely Chopped Tomatoes Standard 12 x 400g cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $22.80 ($4.75/1 kg).
- What is the unit price of Mutti Polpa Finely Chopped Tomatoes Standard 12 x 400g?
- Priced per 100g. Harris Farm offers the best value at $0.47/100g.
- What is the lowest price ever for Mutti Polpa Finely Chopped Tomatoes Standard 12 x 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Mutti Polpa Finely Chopped Tomatoes Standard 12 x 400g is $1.05 at Coles (14 Sept), since we began tracking in June 2026. The current cheapest price is $22.80 at Harris Farm.

