Macro Australian Currants — 400g

As of 30 Sept 2026, Macro Australian Currants 400g is cheapest at Woolworths at $6.70 ($16.75/1 kg) in Australia.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: $6.70 at Woolworths (30 Sept); highest: $6.70 — currently $6.70 at Woolworths. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$6.70
Average
$6.70
Highest
$6.70
Lowest ever
$6.70 · Sep '26
Highest ever
$6.70 · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Macro

    MacroCheapest

    Macro Australian Currants · 400g

    $16.75/1kg$6.70Woolworths

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Macro

    MacroCheapest

    Macro Australian Currants · 400g

    $16.75/1kg$6.70Woolworths
1 brand available
Woolworths
  1. 1Macro

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Macro Australian Currants 400g cheapest?
Woolworths has the lowest price at $6.70 ($16.75/1 kg).
What is the unit price of Macro Australian Currants 400g?
Priced per 100g. Woolworths offers the best value at $1.68/100g.
What is the lowest price ever for Macro Australian Currants 400g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Macro Australian Currants 400g is $6.70 at Woolworths (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $6.70 at Woolworths.