The Dutch Company Apple Sauce — 710g
As of 2 Oct 2026, The Dutch Company Apple Sauce 710g is cheapest at Woolworths at $3.50 ($0.49/100 g) in Australia — about 11% below the 2-retailer average of $3.95.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $3.50 at Woolworths (2 Oct); highest: $4.40 — currently $3.50 at Woolworths. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- $3.50
- Average
- $3.50
- Highest
- $3.50
At the average price
6 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| The Dutch Company | 710g | $3.50 | $0.49/100gBest | In stock | 2 Oct | |
| The Dutch Company | 710g | $4.40 | $0.62/100g | In stock | 2 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
Coles
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is The Dutch Company Apple Sauce 710g cheapest?
- Woolworths has the lowest price at $3.50 ($0.49/100 g).
- How much does The Dutch Company Apple Sauce 710g cost?
- Prices range from $3.50 to $4.40 across 2 Australian supermarkets. The average price is $3.95.
- What is the unit price of The Dutch Company Apple Sauce 710g?
- Priced per 100g. Woolworths offers the best value at $0.49/100g.
- Which supermarkets sell The Dutch Company Apple Sauce 710g?
- The Dutch Company Apple Sauce 710g is available at Woolworths and Coles.
- What is the lowest price ever for The Dutch Company Apple Sauce 710g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for The Dutch Company Apple Sauce 710g is $3.50 at Woolworths (2 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $3.50 at Woolworths.
