Barilla Al Bronzo Spaghetti Standard — 400g
As of 29 Sept 2026, Barilla Al Bronzo Spaghetti Standard 400g is cheapest at Harris Farm at $2.50 ($6.25/1 kg) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.50 at Harris Farm (29 Sept); highest: $4.50 — currently $2.50 at Harris Farm. Tracked since June 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.50/100g
- Average
- $0.59/100g
- Highest
- $0.70/100g
Harris Farm · 500gNow$0.50/100gAll-time low
Coles · 500gNow$0.56/100gLow
Coles · 500gNow$0.56/100gLow
Woolworths · 500gNow$0.70/100g
Woolworths · 500gNow$0.70/100g
Coles · 400gNow$1.00/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
170 prices recorded · 21 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Barilla | 500g | $2.50 | $0.50/100gBest | In stock | 29 Sept | |
| Barilla | 500g | $2.74 | $0.55/100g | In stock | 23 Sept | |
| Barilla | 500g | $2.80 | $0.56/100g | In stock | 28 Sept | |
| Barilla | 500g | $2.80 | $0.56/100g | In stock | 28 Sept | |
| Barilla | 500g | $2.90 | $0.58/100g | In stock | 14 June | |
| Barilla | 500g | $2.90 | $0.58/100g | In stock | 14 June | |
| Barilla | 400g | $2.50 | $0.63/100g | In stock | 29 Sept | |
| Barilla | 500g | $3.50 | $0.70/100g | In stock | 23 Sept | |
| Barilla | 500g | $3.50 | $0.70/100g | In stock | 23 Sept | |
| Barilla | 500g | $3.85 | $0.77/100g | In stock | 23 Sept | |
| Barilla | 500g | $4.30 | $0.86/100g | In stock | 28 Sept | |
| Barilla | 500g | $4.30 | $0.86/100g | In stock | 23 Sept | |
| Barilla | 400g | $4.00 | $1.00/100g | In stock | 11 Aug |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1

BarillaBest
Harris Farm500g$5.00/1kg$2.50
Harris Farm400g$6.25/1kg$2.50
IGAPasta Spaghetti · 500g$0.55/100g$2.74
ColesPasta Spaghetti · 500g$0.56/100g$2.80
Coles500g$0.56/100g$2.80
WoolworthsPasta Spaghetti · 500g$0.70/100g$3.50
Woolworths500g$0.70/100g$3.50
IGA500g$0.77/100g$3.85
ColesAl Bronzo · 500g$0.86/100g$4.30
WoolworthsAl Bronzo · 500g$0.86/100g$4.30
Coles400g$1.00/100g$4.00
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Barilla Al Bronzo Spaghetti Standard 400g cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $2.50 ($6.25/1 kg).
- What is the unit price of Barilla Al Bronzo Spaghetti Standard 400g?
- Priced per 100g. Harris Farm offers the best value at $0.63/100g.
- What is the lowest price ever for Barilla Al Bronzo Spaghetti Standard 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Barilla Al Bronzo Spaghetti Standard 400g is $2.50 at Harris Farm (29 Sept), since we began tracking in June 2026. The current cheapest price is $2.50 at Harris Farm.

