Mersey Valley Original Cheddar Cheese — 235g
As of 2 Oct 2026, Mersey Valley Original Cheddar Cheese 235g is cheapest at Woolworths at $7.50 ($31.91/1 kg) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $5.00 at Woolworths (1 Oct); highest: $7.50 — currently $7.50 at Woolworths. Tracked since July 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $3.19/100g
- Average
- $5.82/100g
- Highest
- $6.25/100g
Woolworths · 235gNow$3.19/100gAll-time low
Woolworths · 235gNow$3.19/100gAll-time low
Coles · 80gNow$6.25/100g
Woolworths · 80gNow$6.25/100g
52 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mersey Valley | 235g | $7.50 | $3.19/100gBest | In stock | 2 Oct | |
| Mersey Valley | 235g | $7.50 | $3.19/100g | In stock | 2 Oct | |
| Mersey Valley | 80g | $5.00 | $6.25/100g | In stock | 1 Oct | |
| Mersey Valley | 80g | $5.00 | $6.25/100g | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Coles
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Mersey Valley Original Cheddar Cheese 235g cheapest?
- Woolworths has the lowest price at $7.50 ($31.91/1 kg).
- What is the unit price of Mersey Valley Original Cheddar Cheese 235g?
- Priced per 100g. Woolworths offers the best value at $3.19/100g.
- What is the lowest price ever for Mersey Valley Original Cheddar Cheese 235g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Mersey Valley Original Cheddar Cheese 235g is $5.00 at Woolworths (1 Oct), since we began tracking in July 2026. The current cheapest price is $7.50 at Woolworths.


