Mtr Rice Vermicelli Noodles Standard — 440g

As of 2 Oct 2026, Mtr Rice Vermicelli Noodles Standard 440g is cheapest at Coles at $3.50 ($0.80/100 g) in Australia.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: $2.45 at Coles (18 Aug); highest: $3.50 — currently $3.50 at Coles. Tracked since June 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$2.45
Average
$3.34
Highest
$3.50
Lowest ever
$2.45 · Aug '26
Highest ever
$3.50 · Jun '26
Trend
Steady
5% above average

27 prices recorded · 3 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Mtr

    MtrCheapest

    Mtr Rice Vermicelli Noodles Standard · 440g

    $0.80/100g$3.50Coles

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Mtr

    MtrCheapest

    Mtr Rice Vermicelli Noodles Standard · 440g

    $0.80/100g$3.50Coles
1 brand available
Coles
  1. 1Mtr

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Mtr Rice Vermicelli Noodles Standard 440g cheapest?
Coles has the lowest price at $3.50 ($0.80/100 g).
What is the unit price of Mtr Rice Vermicelli Noodles Standard 440g?
Priced per 100g. Coles offers the best value at $0.80/100g.
What is the lowest price ever for Mtr Rice Vermicelli Noodles Standard 440g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Mtr Rice Vermicelli Noodles Standard 440g is $2.45 at Coles (18 Aug), since we began tracking in June 2026. The current cheapest price is $3.50 at Coles.

Categories