Coles Strawberries — 400g
As of 1 Oct 2026, Coles Strawberries 400g is cheapest at Coles at $5.00 ($12.50/1 kg) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.99 at Aldi (1 Sept); highest: $15.99 — currently $5.00 at Coles. Tracked since Aug 2026.
Showing prices and history for this variant plus 11 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.80/100g
- Average
- $0.95/100g
- Highest
- $1.29/100g
Aldi · 0.5kgNow$1.20/100g
Aldi · 0.35kgNow$1.43/100g
Aldi · Strawberries 250gNow$1.52/100g
Coles · 250gNow$1.80/100g
Woolworths · 250gNow$1.80/100g
Coles · 350gNow$2.00/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
495 prices recorded · 109 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Strawberries | 250g | $2.90 | $1.16/100g | In stock | 28 Sept | |
| — | 0.5kg | $5.99 | $1.20/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Orchard & Vine | 0.5kg | $5.99 | $1.20/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles | 400g | $5.00 | $1.25/100g | In stock | 1 Oct | |
| — | 0.35kg | $4.99 | $1.43/100g | In stock | 1 Oct | |
| Aldi | Strawberries 250g | $3.79 | $1.52/100g | In stock | 1 Oct | |
| Harvestime | 1kg | $15.99 | $1.60/100g | In stock | 30 Sept | |
| — | 0.5kg | $8.29 | $1.66/100g | In stock | 1 Oct | |
| Strawberries | 250g | $4.50 | $1.80/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles | 250g | $4.50 | $1.80/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles | 350g | $7.00–$7.50 | $2.00/100g–$2.14/100g | In stock | 1 Oct | |
| — | 250g | $6.29 | $2.52/100g | In stock | 1 Oct | |
| — | 1kg | $9.90 | $1.17/100g | In stock | 3 Septout of date · not compared | |
| — | Standard | $4.99 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1

- 2

- 3
- 4

- 5
- 6

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Coles Strawberries 400g cheapest?
- Coles has the lowest price at $5.00 ($12.50/1 kg).
- What is the unit price of Coles Strawberries 400g?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $1.25/100g.
- What is the lowest price ever for Coles Strawberries 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Coles Strawberries 400g is $1.99 at Aldi (1 Sept), since we began tracking in Aug 2026. The current cheapest price is $5.00 at Coles.