Alpecin Caffeine Shampoo — 375ml

As of 2 Oct 2026, Alpecin Caffeine Shampoo 375ml is cheapest at Coles at $18.90 ($5.04/100 ml) in Australia.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: $14.00 at Woolworths (23 Sept); highest: $18.90 — currently $18.90 at Coles. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100ml over time
Lowest
$5.04/100ml
Average
$5.57/100ml
Highest
$5.60/100ml
Lowest ever
$5.04/100ml · Oct '26
Highest ever
$5.60/100ml · Sep '26
Trend
Down 10%
10% below average

6 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 ml at each item's cheapest store

  1. 1Alpecin

    AlpecinCheapest

    Alpecin Caffeine Shampoo · 375ml

    $5.04/100ml$18.90Coles

Cheapest by product

Ranked per 100 ml at each item's cheapest store

  1. 1Alpecin

    AlpecinCheapest

    Alpecin Caffeine Shampoo · 375ml

    $5.04/100ml$18.90Coles

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Alpecin Caffeine Shampoo 375ml cheapest?
Coles has the lowest price at $18.90 ($5.04/100 ml).
What is the unit price of Alpecin Caffeine Shampoo 375ml?
Priced per 100ml. Coles offers the best value at $5.04/100ml.
What is the lowest price ever for Alpecin Caffeine Shampoo 375ml?
The lowest price OpenOrder has recorded for Alpecin Caffeine Shampoo 375ml is $14.00 at Woolworths (23 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $18.90 at Coles.

Categories