Vittoria Espresso Coffee Ground — 1kg
As of 2 Oct 2026, Vittoria Espresso Coffee Ground 1kg is cheapest at Coles at $39.00 ($3.90/100 g) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $9.99 at Harris Farm (2 Oct); highest: $39.00 — currently $39.00 at Coles. Tracked since July 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $2.50/100g
- Average
- $6.21/100g
- Highest
- $8.40/100g
Harris Farm · 2 x 200gNow$2.50/100gAll-time low
Coles · 1kgNow$3.90/100g
Coles · 500gNow$4.50/100g
Harris Farm · 200gNow$5.00/100g
Coles · 200gNow$5.75/100g
Woolworths · 200gNow$5.75/100gLow
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
47 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vittoria | 2 x 200g | $9.99 | $2.50/100gBest | In stock | 2 Oct | |
| Vittoria | 1kg | $39.00 | $3.90/100g | In stock | 2 Oct | |
| Vittoria | 500g | $22.50 | $4.50/100g | In stock | 2 Oct | |
| Vittoria | 200g | $9.99 | $5.00/100g | In stock | 2 Oct | |
| Vittoria | 200g | $11.50 | $5.75/100g | In stock | 2 Oct | |
| Vittoria | 200g | $11.50 | $5.75/100g | In stock | 2 Oct | |
| Vittoria | 200g | $12.65 | $6.33/100g | In stock | 1 Oct | |
| Vittoria | 500g | $35.75 | $7.15/100g | In stock | 22 Septout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1

VittoriaBest
Harris FarmEspresso · 2 x 200g$24.98/1kg$9.99
Harris FarmEspresso · 200g$49.95/1kg$9.99
ColesEspresso Ground Coffee · 1kg$3.90/100g$39.00
ColesEspresso Ground Coffee · 500g$4.50/100g$22.50
WoolworthsEspresso · 200g$5.75/100g$11.50
Coles200g$5.75/100g$11.50
IGAEspresso · 200g$6.33/100g$12.65
IGAEspresso Ground Coffee · 500g$7.15/100g$35.75Last seen 23 Sept · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Vittoria Espresso Coffee Ground 1kg cheapest?
- Coles has the lowest price at $39.00 ($3.90/100 g).
- What is the unit price of Vittoria Espresso Coffee Ground 1kg?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $3.90/100g.
- What is the lowest price ever for Vittoria Espresso Coffee Ground 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Vittoria Espresso Coffee Ground 1kg is $9.99 at Harris Farm (2 Oct), since we began tracking in July 2026. The current cheapest price is $39.00 at Coles.

