Extra White Peppermint Chewing Gum — 67g
As of 30 Sept 2026, Extra White Peppermint Chewing Gum 67g is cheapest at Woolworths at $5.00 ($7.46/100 g) in Australia.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.95 at IGA (28 Sept); highest: $5.15 — currently $5.00 at Woolworths. Tracked since Aug 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $6.72/100g
- Average
- $6.86/100g
- Highest
- $7.46/100g
Woolworths · 67gNow$7.46/100g
Woolworths · 4 packNow$8.93/100g
IGA · 27gNow$10.93/100g
Coles · 67gLast seen 12 Aug$6.72/100g
IGA · 67gLast seen 23 Sept$7.69/100g
Coles · 56gLast seen 16 Sept$8.93/100g
33 prices recorded · 15 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Extra | 67g | $5.00 | $7.46/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Extra | 4 pack | $5.00 | $8.93/100g | In stock | 30 Sept | |
| Extra | 27g | $2.95 | $10.93/100g | In stock | 28 Sept | |
| Extra | 67g | $4.50 | $6.72/100g | In stock | 11 Augout of date · not compared | |
| Extra | 67g | $5.15 | $7.69/100g | In stock | 22 Septout of date · not compared | |
| Extra | 56g | $5.00 | $8.93/100g | In stock | 16 Septout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
IGA
Woolworths- 1

ExtraBest
ColesPeppermint · 67g$6.72/100g$4.50Last seen 12 Aug · not compared
WoolworthsPeppermint · 67g$7.46/100g$5.00
IGASoft Chew White Peppermint · 67g$7.69/100g$5.15Last seen 23 Sept · not compared
ColesWhite Peppermint · 56g$8.93/100g$5.00Last seen 16 Sept · not compared
WoolworthsWhite Peppermint Sugar Free Chewing Gum · 4 pack$8.93/100g$5.00
IGAWhite Peppermint · 27g$10.93/100g$2.95
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Extra White Peppermint Chewing Gum 67g cheapest?
- Woolworths has the lowest price at $5.00 ($7.46/100 g).
- What is the unit price of Extra White Peppermint Chewing Gum 67g?
- Priced per 100g. Woolworths offers the best value at $7.46/100g.
- What is the lowest price ever for Extra White Peppermint Chewing Gum 67g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Extra White Peppermint Chewing Gum 67g is $2.95 at IGA (28 Sept), since we began tracking in Aug 2026. The current cheapest price is $5.00 at Woolworths.

