Standard — 4kg

As of 29 Sept 2026, Standard 4kg is cheapest at Spudshed at $3.99 ($1.00/1 kg) in Australia.

Prices updated 29 Sept 2026

Lowest recorded price: $3.99 at Spudshed (29 Sept); highest: $3.99 — currently $3.99 at Spudshed. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$3.99
Average
$3.99
Highest
$3.99
Lowest ever
$3.99 · Sep '26
Highest ever
$3.99 · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest (overall)

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1

    Cheapest

    4kg

    $1.00/1kg$3.99Spudshed

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1

    Cheapest

    4kg

    $1.00/1kg$3.99Spudshed
1 brand available
Spudshed
  1. 1

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Standard 4kg cheapest?
Spudshed has the lowest price at $3.99 ($1.00/1 kg).
What is the unit price of Standard 4kg?
Priced per 100g. Spudshed offers the best value at $0.10/100g.
What is the lowest price ever for Standard 4kg?
The lowest price OpenOrder has recorded for Standard 4kg is $3.99 at Spudshed (29 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $3.99 at Spudshed.