Mentos Confectionery Discovery — 37.5g

As of 1 Oct 2026, Mentos Confectionery Discovery 37.5g is cheapest at IGA at $1.75 ($4.67/100 g) in Australia.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: $1.75 at IGA (1 Oct); highest: $1.75 — currently $1.75 at IGA. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$1.75
Average
$1.75
Highest
$1.75
Lowest ever
$1.75 · Oct '26
Highest ever
$1.75 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Mentos

    MentosCheapest

    Mentos Confectionery Discovery · 37.5g

    $4.67/100g$1.75IGA

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Mentos

    MentosCheapest

    Mentos Confectionery Discovery · 37.5g

    $4.67/100g$1.75IGA
1 brand available
IGA
  1. 1Mentos

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Mentos Confectionery Discovery 37.5g cheapest?
IGA has the lowest price at $1.75 ($4.67/100 g).
What is the unit price of Mentos Confectionery Discovery 37.5g?
Priced per 100g. IGA offers the best value at $4.67/100g.
What is the lowest price ever for Mentos Confectionery Discovery 37.5g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Mentos Confectionery Discovery 37.5g is $1.75 at IGA (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $1.75 at IGA.