Capsicum Red — Each
As of 29 Sept 2026, Capsicum Red Each is cheapest at Harris Farm at $6.69 ($6.69/1 ea) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.08 at Coles (23 Sept); highest: $6.99 — currently $6.69 at Harris Farm. Tracked since Aug 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.45/100g
- Average
- $0.67/100g
- Highest
- $1.19/100g
Aldi · approx. 0.25kg per pieceNow$0.45/100gAll-time low
Coles · approx. 220gNow$1.19/100g
IGA · 220gNow$1.30/100g
489 prices recorded · 234 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Woolworths | each | $1.98 | $1.98/1 ea | In stock | 28 Sept | |
| Woolworths | each | $1.98 | $1.98/1 eaBest | In stock | 23 Sept | |
| Woolworths | each | $1.98 | $1.98/1 ea | In stock | 13 Aug | |
| — | Each | $2.01 | $2.01/1 ea | In stock | 29 Sept | |
| — | Each | $6.69 | $6.69/1 ea | In stock | 29 Sept | |
| Aldi | approx. 0.25kg per piece | $1.12 | $0.45/100g | In stock | 27 Sept | |
| Coles | approx. 220g | $1.08–$2.62 | $0.49/100g–$1.19/100g | In stock | 23 Sept | |
| — | 220g | $2.86 | $1.30/100g | In stock | 28 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1
- 2

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Capsicum Red Each cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $6.69 ($6.69/1 ea).
- What is the unit price of Capsicum Red Each?
- Priced per 1 ea. Harris Farm offers the best value at $6.69/1 ea.
- What is the lowest price ever for Capsicum Red Each?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Capsicum Red Each is $1.08 at Coles (23 Sept), since we began tracking in Aug 2026. The current cheapest price is $6.69 at Harris Farm.
