Gourmet Tomato — Each
As of 29 Sept 2026, Gourmet Tomato Each is cheapest at Harris Farm at $0.79 ($0.79/1 ea) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $0.39 at Coles (25 Aug); highest: $9.70 — currently $0.79 at Harris Farm. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.30/100g
- Average
- $0.53/100g
- Highest
- $0.70/100g
Aldi · 0.5kgNow$0.60/100gLow
Aldi · approx. 0.14kg per pieceNow$0.70/100g
Woolworths · 1kgNow$0.97/100g
Coles · approx. 130gNow$0.99/100g
IGA · 110gNow$1.00/100g
Woolworths · 480gNow$1.44/100g
229 prices recorded · 51 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gourmet | each | $0.50 | $0.50/1 ea | In stock | 28 May | |
| Gourmet | each | $0.76 | $0.76/1 eaBest | In stock | 22 Sept | |
| Gourmet | each | $0.76 | $0.76/1 ea | In stock | 13 July | |
| — | Each | $0.79 | $0.79/1 ea | In stock | 29 Sept | |
| Gourmet | each | $0.87 | $0.87/1 ea | In stock | 14 June | |
| Gourmet | each | $1.09 | $1.09/1 ea | In stock | 28 Sept | |
| Aldi | 0.5kg | $2.99 | $0.60/100g | In stock | 23 Sept | |
| Gourmet | approx. 0.14kg per piece | $6.99 | $0.70/100g | In stock | 26 Sept | |
| Coles | approx. 130g | $1.16–$1.42 | $0.89/100g–$1.09/100g | In stock | 23 Sept | |
| Woolworths | 1kg | $9.70 | $0.97/100g | In stock | 28 Sept | |
| Gourmet | 110g | $1.10 | $1.00/100g | In stock | 28 Sept | |
| Woolworths | 480g | $6.90 | $1.44/100g | In stock | 28 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- –

- –

- 1
- 2

- 3

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Gourmet Tomato Each cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $0.79 ($0.79/1 ea).
- What is the unit price of Gourmet Tomato Each?
- Priced per 1 ea. Harris Farm offers the best value at $0.79/1 ea.
- What is the lowest price ever for Gourmet Tomato Each?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Gourmet Tomato Each is $0.39 at Coles (25 Aug), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $0.79 at Harris Farm.