Red Bull Energy Drink — 355ml
As of 4 Oct 2026, Red Bull Energy Drink 355ml is cheapest at IGA at $4.50 ($1.27/100 ml) in Australia.
Prices updated 4 Oct 2026
Lowest recorded price: $3.20 at Coles (2 Oct); highest: $29.00 — currently $4.50 at IGA. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 14 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.55/100ml
- Average
- $0.68/100ml
- Highest
- $0.78/100ml
Woolworths · 250ml x 4 packNow$0.65/100mlLow
Coles · 250ml x 12 packNow$0.77/100ml
Coles · 2LNow$0.77/100ml
Coles · 1.89LNow$0.79/100ml
Woolworths · 2LNow$1.10/100ml
Coles · 1LNow$1.30/100ml
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
347 prices recorded · 38 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Red Bull | 250ml x 4 pack | $6.50 | $0.65/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Red Bull | 250ml x 12 pack | $23.00 | $0.77/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Red Bull | 2L | $15.40 | $0.77/100mlBest | In stock | 2 Oct | |
| Red Bull | 1.89L | $15.00 | $0.79/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Red Bull | 250ml x 12 pack | $25.00 | $0.83/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Red Bull | 1.89L | $18.75 | $0.99/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Red Bull | 2L | $22.00 | $1.10/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Red Bull | 473ml | $5.40 | $1.14/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Red Bull | 473ml | $5.40 | $1.14/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Red Bull | 473ml | $5.60 | $1.18/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Red Bull | 473ml | $5.60 | $1.18/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Red Bull | 355ml | $4.50 | $1.27/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Red Bull | 355ml | $4.50 | $1.27/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Red Bull | 250ml | $3.20 | $1.28/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Red Bull | 1L | $13.00 | $1.30/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Red Bull | 330ml | $4.40 | $1.33/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Red Bull | 250ml | $3.50 | $1.40/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Red Bull | 330ml | $4.70 | $1.42/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Red Bull | 330ml | $4.70 | $1.42/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Red Bull | 330ml | $5.15 | $1.56/100ml | In stock | 4 Oct | |
| Red Bull | 2L | $15.40 | $0.77/100ml | In stock | 15 Julyout of date · not compared | |
| Red Bull | 250ml x 4 pack | $13.00 | $1.30/100ml | In stock | 17 Juneout of date · not compared | |
| Red Bull | 8 pack | $24.20 | — | In stock | 4 Oct | |
| Red Bull | 12 pack | $27.50 | — | In stock | 4 Oct | |
| Red Bull | 4 pack | $13.00 | — | In stock | 4 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 L at each item's cheapest store
Coles
IGA
Woolworths- 1

Red BullBest
WoolworthsEnergy Drink · 250ml x 4 pack$6.50/1L$6.50
ColesEnergy Drink · 250ml x 12 pack$7.67/1L$23.00
ColesEnergy Drink Cans · 2L$7.70/1L$15.40
ColesOriginal · 1.89L$7.93/1L$15.00
WoolworthsEnergy Drink · 250ml x 12 pack$8.33/1L$25.00
WoolworthsOriginal · 1.89L$9.91/1L$18.75
WoolworthsEnergy Drink Cans · 2L$11.00/1L$22.00
Woolworths473ml$11.84/1L$5.60
Coles473ml$11.84/1L$5.60
ColesEnergy Drink · 250ml$12.80/1L$3.20
ColesOriginal · 1L$13.00/1L$13.00
Woolworths330ml$14.24/1L$4.70
Coles330ml$14.24/1L$4.70
IGAEnergy Drink Can · 473ml$1.14/100ml$5.40
IGA473ml$1.14/100ml$5.40
IGAEnergy · 355ml$1.27/100ml$4.50
IGAEnergy Drink Can · AU · 355ml$1.27/100ml$4.50
IGAEnergy Drink Bottle · 330ml$1.33/100ml$4.40
IGAEnergy Drink · 250ml$1.40/100ml$3.50
IGA330ml$1.56/100ml$5.15
IGA4 pack$13.00
IGA8 pack$24.20
IGA12 pack$27.50
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Red Bull Energy Drink 355ml cheapest?
- IGA has the lowest price at $4.50 ($1.27/100 ml).
- What is the unit price of Red Bull Energy Drink 355ml?
- Priced per 100ml. IGA offers the best value at $1.27/100ml.
- What is the lowest price ever for Red Bull Energy Drink 355ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Red Bull Energy Drink 355ml is $3.20 at Coles (2 Oct), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $4.50 at IGA.


