Coles Organic Whole Peeled Tomatoes — 400g
As of 2 Oct 2026, Coles Organic Whole Peeled Tomatoes 400g is cheapest at Coles at $1.60 ($4.00/1 kg) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.60 at Coles (1 Oct); highest: $9.90 — currently $1.60 at Coles. Tracked since Aug 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.40/100g
- Average
- $1.33/100g
- Highest
- $1.98/100g
500 prices recorded · 135 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Coles Organic | 400g | $1.60 | $0.40/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Macro | 500g | $6.50 | $1.30/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles Organic | 500g | $7.50 | $1.50/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles Organic | 500g | $9.90 | $1.98/100g | Out of stock | 23 Septout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Coles
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Coles Organic Whole Peeled Tomatoes 400g cheapest?
- Coles has the lowest price at $1.60 ($4.00/1 kg).
- What is the unit price of Coles Organic Whole Peeled Tomatoes 400g?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $0.40/100g.
- What is the lowest price ever for Coles Organic Whole Peeled Tomatoes 400g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Coles Organic Whole Peeled Tomatoes 400g is $1.60 at Coles (1 Oct), since we began tracking in Aug 2026. The current cheapest price is $1.60 at Coles.

