Pumpkin Kent Cut — Each
As of 29 Sept 2026, Pumpkin Kent Cut Each is cheapest at Harris Farm at $2.24 ($2.24/1 ea) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.49 at Aldi (26 Sept); highest: $15.60 — currently $2.24 at Harris Farm. Tracked since Sept 2026.
Showing prices and history for this variant plus 8 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.15/100g
- Average
- $0.18/100g
- Highest
- $0.35/100g
Aldi · approx. 0.7kg per pieceNow$0.15/100gAll-time low
Aldi · approx. 1kg per pieceNow$0.15/100gAll-time low
Coles · approx. 4kgNow$0.20/100gLow
Coles · approx. 800gNow$0.20/100gLow
IGA · 4kgNow$0.30/100g
Coles · approx. 800gNow$0.32/100g
486 prices recorded · 75 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | approx. 0.7kg per piece | $1.49 | $0.15/100gBest | In stock | 26 Sept | |
| — | approx. 1kg per piece | $1.49 | $0.15/100g | In stock | 26 Sept | |
| Coles | approx. 4kg | $8.00 | $0.20/100g | In stock | 23 Sept | |
| Coles | approx. 800g | $1.60 | $0.20/100g | In stock | 23 Sept | |
| — | 4kg | $11.96 | $0.30/100g | In stock | 27 Sept | |
| Coles | approx. 800g | $2.56 | $0.32/100g | In stock | 23 Sept | |
| — | each | $1.90 | $1.90/1 ea | In stock | 23 Sept | |
| — | Each | $2.24 | $2.24/1 ea | In stock | 29 Sept | |
| — | each | $2.38 | $2.38/1 ea | In stock | 28 Sept | |
| — | each | $6.75 | $6.75/1 ea | In stock | 28 Sept | |
| — | each | $9.45 | $9.45/1 ea | In stock | 23 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1

Aldiapprox. 0.7kg per piece$1.49/1kg$1.49
AldiKent · approx. 1kg per piece$1.49/1kg$1.49
IGA4kg$2.99/1kg$11.96
WoolworthsCut Each Kent Pumpkin · each$1.90/1 ea$1.90
Harris FarmKent Cut · Each$2.24/1 ea$2.24
WoolworthsCut Each Kent Pumpkin · each$2.38/1 ea$2.38
WoolworthsFresh Kent Pumpkin Whole Each · each$6.75/1 ea$6.75
WoolworthsFresh Kent Pumpkin Whole Each · each$9.45/1 ea$9.45
- 2

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pumpkin Kent Cut Each cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $2.24 ($2.24/1 ea).
- What is the unit price of Pumpkin Kent Cut Each?
- Priced per 1 ea. Harris Farm offers the best value at $2.24/1 ea.
- What is the lowest price ever for Pumpkin Kent Cut Each?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pumpkin Kent Cut Each is $1.49 at Aldi (26 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $2.24 at Harris Farm.
