Best Foods Real Mayonnaise Standard — 1.29kg
As of 2 Oct 2026, Best Foods Real Mayonnaise Standard 1.29kg is cheapest at Coles at $13.00 ($1.01/100 g) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $4.80 at Coles (9 Sept); highest: $13.00 — currently $13.00 at Coles. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.01/100g
- Average
- $1.02/100g
- Highest
- $1.05/100g
Coles · 1.29kgNow$1.01/100gAll-time low
Woolworths · 810gNow$1.11/100g
Woolworths · 405gNow$1.23/100gLow
Woolworths · 400gNow$1.50/100g
IGA · 405gNow$1.60/100g
Coles · 810gLast seen 9 Sept$1.11/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
52 prices recorded · 13 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Best Foods | 1.29kg | $13.00 | $1.01/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Best Foods | 810g | $9.00 | $1.11/100g | In stock | 2 Oct | |
| Best Foods | 405g | $5.00 | $1.23/100g | In stock | 2 Oct | |
| Best Foods | 400g | $6.00 | $1.50/100g | In stock | 2 Oct | |
| Best Foods | 405g | $6.50 | $1.60/100g | In stock | 1 Oct | |
| Best Foods | 810g | $8.50 | $1.05/100g | In stock | 14 Juneout of date · not compared | |
| Best Foods | 810g | $9.00 | $1.11/100g | In stock | 9 Septout of date · not compared | |
| Best Foods | 405g | $4.80 | $1.19/100g | In stock | 9 Septout of date · not compared | |
| Best Foods | 400g | $6.00 | $1.50/100g | In stock | 11 Mayout of date · not compared | |
| Best Foods | 405g | $6.50 | $1.60/100g | In stock | 14 Juneout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
IGA
Woolworths- 1

Best FoodsBest
Coles1.29kg$1.01/100g$13.00
ColesReal Mayonnaise Jar · 810g$1.11/100g$9.00Last seen 9 Sept · not compared
WoolworthsReal Mayonnaise Jar · 810g$1.11/100g$9.00
Coles405g$1.19/100g$4.80Last seen 9 Sept · not compared
Woolworths405g$1.23/100g$5.00
WoolworthsReal Mayonnaise · 400g$1.50/100g$6.00
IGA405g$1.60/100g$6.50
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Best Foods Real Mayonnaise Standard 1.29kg cheapest?
- Coles has the lowest price at $13.00 ($1.01/100 g).
- What is the unit price of Best Foods Real Mayonnaise Standard 1.29kg?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $1.01/100g.
- What is the lowest price ever for Best Foods Real Mayonnaise Standard 1.29kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Best Foods Real Mayonnaise Standard 1.29kg is $4.80 at Coles (9 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $13.00 at Coles.

