Mars Bar Funsize — 192g

As of 30 Sept 2026, Mars Bar Funsize 192g is cheapest at IGA at $3.75 ($1.95/100 g) in Australia.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: $3.75 at IGA (30 Sept); highest: $8.80 — currently $3.75 at IGA. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
$1.95/100g
Average
$2.75/100g
Highest
$2.75/100g
Lowest ever
$1.95/100g · Sep '26
Highest ever
$2.75/100g · Sep '26
Trend
Down 29%
29% below average

3 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Mars

    MarsCheapest

    Mars Bar Funsize · 192g

    $1.95/100g$3.75IGA

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Mars

    MarsCheapest

    Mars Bar Funsize · 192g

    $1.95/100g$3.75IGA
  2. 2Mars

    Mars

    Mars Bar Standard · 320g

    $2.75/100g$8.80IGA

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Mars Bar Funsize 192g cheapest?
IGA has the lowest price at $3.75 ($1.95/100 g).
What is the unit price of Mars Bar Funsize 192g?
Priced per 100g. IGA offers the best value at $1.95/100g.
What is the lowest price ever for Mars Bar Funsize 192g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Mars Bar Funsize 192g is $3.75 at IGA (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $3.75 at IGA.