Patak's Korma Paste — 290g
As of 30 Sept 2026, Patak's Korma Paste 290g is cheapest at IGA at $7.50 ($2.59/100 g) in Australia.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.00 at Coles (28 July); highest: $7.50 — currently $7.50 at IGA. Tracked since June 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.29/100g
- Average
- $2.14/100g
- Highest
- $2.59/100g
Woolworths · 283gNow$1.29/100gAll-time low
Coles · 290gNow$2.59/100g
IGA · 290gNow$2.59/100g
Coles · 80gLast seen 2 Sept$5.00/100g
50 prices recorded · 13 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Patak's | 283g | $3.75 | $1.29/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Patak's | 290g | $7.50 | $2.59/100g | In stock | 1 Oct | |
| Patak's | 290g | $7.50 | $2.59/100g | In stock | 30 Sept | |
| Patak's | 290g | $7.50 | $2.59/100g | In stock | 23 Sept | |
| Patak's | 283g | $7.50 | $2.59/100g | In stock | 14 Juneout of date · not compared | |
| Patak's | 80g | $4.00 | $5.00/100g | In stock | 1 Septout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
IGA
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Patak's Korma Paste 290g cheapest?
- IGA has the lowest price at $7.50 ($2.59/100 g).
- What is the unit price of Patak's Korma Paste 290g?
- Priced per 100g. IGA offers the best value at $2.59/100g.
- What is the lowest price ever for Patak's Korma Paste 290g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Patak's Korma Paste 290g is $2.00 at Coles (28 July), since we began tracking in June 2026. The current cheapest price is $7.50 at IGA.

