Lurpak Spreadable Slightly Salted — 250g
As of 29 Sept 2026, Lurpak Spreadable Slightly Salted 250g is cheapest at Harris Farm at $5.50 ($22.00/1 kg) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $5.20 at Woolworths (28 Sept); highest: $9.00 — currently $5.50 at Harris Farm. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $2.08/100g
- Average
- $2.09/100g
- Highest
- $2.25/100g
Woolworths · 250gNow$2.08/100gAll-time low
Woolworths · 250gNow$2.08/100gAll-time low
Aldi · 375gNow$2.13/100g
Coles · 400gNow$2.25/100g
Coles · 250gNow$2.60/100g
Coles · 250gNow$2.60/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
262 prices recorded · 42 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lurpak | 250g | $5.20 | $2.08/100gBest | In stock | 28 Sept | |
| Lurpak | 250g | $5.20 | $2.08/100g | In stock | 28 Sept | |
| Lurpak | 250g | $5.20 | $2.08/100g | In stock | 13 Aug | |
| Lurpak | 250g | $5.20 | $2.08/100g | In stock | 13 Aug | |
| Lurpak | 250g | $5.20 | $2.08/100g | In stock | 14 June | |
| Lurpak | 375g | $7.99 | $2.13/100g | In stock | 28 Sept | |
| Lurpak | 250g | $5.50 | $2.20/100g | In stock | 29 Sept | |
| Lurpak | 400g | $9.00 | $2.25/100g | In stock | 28 Sept | |
| Lurpak | 400g | $9.00 | $2.25/100g | In stock | 28 Sept | |
| Lurpak | 400g | $9.00 | $2.25/100g | In stock | 23 Sept | |
| Lurpak | 400g | $9.00 | $2.25/100g | In stock | 13 Aug | |
| Lurpak | 400g | $9.00 | $2.25/100g | In stock | 14 June | |
| Lurpak | 400g | $9.00 | $2.25/100g | In stock | 14 June | |
| Lurpak | 250g | $6.50 | $2.60/100g | In stock | 28 Sept | |
| Lurpak | 250g | $6.50 | $2.60/100g | In stock | 28 Sept | |
| Lurpak | 250g | $6.50 | $2.60/100g | In stock | 23 Sept | |
| Lurpak | 250g | $6.50 | $2.60/100g | In stock | 23 Sept | |
| Lurpak | 250g | $6.50 | $2.60/100g | In stock | 23 Sept | |
| Lurpak | 250g | $6.50 | $2.60/100g | In stock | 23 Sept | |
| Lurpak | 250g | $6.50 | $2.60/100g | In stock | 18 June |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1

LurpakBest
WoolworthsButter Lighter Spreadable Slightly Salted · 250g$2.08/100g$5.20
WoolworthsButter Lighter Spreadable Slightly Salted · 250g$2.08/100g$5.20
WoolworthsButter Spreadable Slightly Salted · 250g$2.08/100g$5.20
WoolworthsButter Spreadable Slightly Salted · 250g$2.08/100g$5.20
AldiSlightly Salted · 375g$2.13/100g$7.99
WoolworthsButter Spreadable Slightly Salted · 400g$2.25/100g$9.00
ColesButter Spreadable Slightly Salted · 400g$2.25/100g$9.00
ColesButter Spreadable Slightly Salted · 400g$2.25/100g$9.00
WoolworthsButter Spreadable Slightly Salted · 400g$2.25/100g$9.00
IGALighter Blend · 250g$2.60/100g$6.50
ColesButter Lighter Spreadable Slightly Salted · 250g$2.60/100g$6.50
ColesButter Lighter Spreadable Slightly Salted · 250g$2.60/100g$6.50
ColesButter Spreadable Slightly Salted · 250g$2.60/100g$6.50
ColesButter Spreadable Slightly Salted · 250g$2.60/100g$6.50
IGAButter Spreadable Slightly Salted · 250g$2.60/100g$6.50
Harris FarmSlightly Salted · 250g$22.00/1kg$5.50
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Lurpak Spreadable Slightly Salted 250g cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $5.50 ($22.00/1 kg).
- What is the unit price of Lurpak Spreadable Slightly Salted 250g?
- Priced per 100g. Harris Farm offers the best value at $2.20/100g.
- What is the lowest price ever for Lurpak Spreadable Slightly Salted 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Lurpak Spreadable Slightly Salted 250g is $5.20 at Woolworths (28 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $5.50 at Harris Farm.

