Cadbury Cherry Ripe — 52g
As of 1 Oct 2026, Cadbury Cherry Ripe 52g is cheapest at IGA at $2.75 ($5.29/100 g) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.25 at Coles (18 Aug); highest: $3.30 — currently $2.75 at IGA. Tracked since June 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $2.84/100g
- Average
- $2.94/100g
- Highest
- $3.41/100g
Coles · 44gNow$3.41/100g
IGA · 52gNow$5.29/100g
IGA · 44gNow$7.50/100g
Woolworths · 44gLast seen 16 Sept$3.41/100g
11 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cadbury | 44g | $1.50 | $3.41/100g | In stock | 29 Sept | |
| Cadbury | 52g | $2.75 | $5.29/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Cadbury | 44g | $3.30 | $7.50/100g | In stock | 1 Oct | |
| Cadbury | 44g | $1.25 | $2.84/100g | In stock | 24 Juneout of date · not compared | |
| Cadbury | 44g | $1.50 | $3.41/100g | In stock | 15 Septout of date · not compared | |
| Cadbury | 44g | $3.00 | $6.82/100g | In stock | 12 Juneout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
IGA
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Cadbury Cherry Ripe 52g cheapest?
- IGA has the lowest price at $2.75 ($5.29/100 g).
- What is the unit price of Cadbury Cherry Ripe 52g?
- Priced per 100g. IGA offers the best value at $5.29/100g.
- What is the lowest price ever for Cadbury Cherry Ripe 52g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Cadbury Cherry Ripe 52g is $1.25 at Coles (18 Aug), since we began tracking in June 2026. The current cheapest price is $2.75 at IGA.

