Coles Pine Nuts — 150g

As of 2 Oct 2026, Coles Pine Nuts 150g is cheapest at Coles at $9.00 ($60.00/1 kg) in Australia.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: $5.00 at Coles (2 Oct); highest: $17.00 — currently $9.00 at Coles. Tracked since Aug 2026.

Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
$5.67/100g
Average
$6.25/100g
Highest
$6.25/100g
Lowest ever
$5.67/100g · Oct '26
Highest ever
$6.25/100g · Aug '26
Trend
Down 9%
9% below average

22 prices recorded · 3 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Coles

    ColesCheapest

    Coles Pine Nuts · 300g

    $56.67/1kg$17.00Coles

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Coles

    ColesCheapest

    Coles Pine Nuts · 300g

    $56.67/1kg$17.00Coles
  2. 2Coles

    Coles

    Coles Pine Nuts · 80g

    $62.50/1kg$5.00Coles

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Coles Pine Nuts 150g cheapest?
Coles has the lowest price at $9.00 ($60.00/1 kg).
What is the unit price of Coles Pine Nuts 150g?
Priced per 100g. Coles offers the best value at $6.00/100g.
What is the lowest price ever for Coles Pine Nuts 150g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Coles Pine Nuts 150g is $5.00 at Coles (2 Oct), since we began tracking in Aug 2026. The current cheapest price is $9.00 at Coles.

Categories