Peters Original Ice Cream — 2L

As of 2 Oct 2026, Peters Original Ice Cream 2L is cheapest at Coles at $5.95 ($0.30/100 ml) in Australia.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: $5.95 at Coles (2 Oct); highest: $5.95 — currently $5.95 at Coles. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$5.95
Average
$5.95
Highest
$5.95
Lowest ever
$5.95 · Oct '26
Highest ever
$5.95 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 ml at each item's cheapest store

  1. 1Peters

    PetersCheapest

    Peters Original Ice Cream · 2L

    $0.30/100ml$5.95Coles

Cheapest by product

Ranked per 100 ml at each item's cheapest store

  1. 1Peters

    PetersCheapest

    Peters Original Ice Cream · 2L

    $0.30/100ml$5.95Coles
1 brand available
Coles
  1. 1Peters

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Peters Original Ice Cream 2L cheapest?
Coles has the lowest price at $5.95 ($0.30/100 ml).
What is the unit price of Peters Original Ice Cream 2L?
Priced per 100ml. Coles offers the best value at $0.30/100ml.
What is the lowest price ever for Peters Original Ice Cream 2L?
The lowest price OpenOrder has recorded for Peters Original Ice Cream 2L is $5.95 at Coles (2 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $5.95 at Coles.

Categories