Sanitarium Weet-Bix Standard — 375g
As of 1 Oct 2026, Sanitarium Weet-Bix Standard 375g is cheapest at IGA at $4.00 ($1.07/100 g) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.50 at Coles (1 Oct); highest: $9.60 — currently $4.00 at IGA. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.43/100g
- Average
- $0.55/100g
- Highest
- $0.58/100g
Coles · 575gNow$0.43/100gAll-time low
Coles · 1.2kgNow$0.58/100g
Woolworths · 1.2kgNow$0.58/100g
IGA · 1.2kgNow$0.58/100g
IGA · 1.12kgNow$0.86/100g
Woolworths · 575gNow$0.87/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
455 prices recorded · 13 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Sanitarium | 575g | $2.50 | $0.43/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Sanitarium | 1.2kg | $7.00 | $0.58/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sanitarium | 1.2kg | $7.00 | $0.58/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sanitarium | 1.2kg | $7.00 | $0.58/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sanitarium | 1.12kg | $9.60 | $0.86/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sanitarium | 575g | $5.00 | $0.87/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sanitarium | 575g | $5.00 | $0.87/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sanitarium | 375g | $3.99 | $1.06/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sanitarium | 375g | $4.00 | $1.07/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sanitarium | 375g | $4.00 | $1.07/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sanitarium | 375g | $4.00 | $1.07/100g | In stock | 1 Oct | |
| Sanitarium | 1.2kg | $7.00 | $0.58/100g | In stock | 13 Julyout of date · not compared | |
| Sanitarium | 1.2kg | $7.00 | $0.58/100g | In stock | 14 Juneout of date · not compared | |
| Sanitarium | 1.2kg | $7.00 | $0.58/100g | In stock | 14 Juneout of date · not compared | |
| Sanitarium | 1.2kg | $7.00 | $0.58/100g | In stock | 14 Juneout of date · not compared | |
| Sanitarium | 575g | $5.00 | $0.87/100g | In stock | 7 Septout of date · not compared | |
| Sanitarium | 575g | $5.00 | $0.87/100g | In stock | 13 Julyout of date · not compared | |
| Sanitarium | 575g | $5.00 | $0.87/100g | In stock | 14 Juneout of date · not compared | |
| Sanitarium | 575g | $5.00 | $0.87/100g | In stock | 14 Juneout of date · not compared | |
| Sanitarium | 375g | $4.00 | $1.07/100g | In stock | 13 Julyout of date · not compared | |
| Sanitarium | 375g | $4.00 | $1.07/100g | In stock | 14 Juneout of date · not compared | |
| Sanitarium | 375g | $4.00 | $1.07/100g | In stock | 14 Juneout of date · not compared | |
| Sanitarium | 375g | $4.00 | $1.07/100g | In stock | 14 Juneout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Aldi
Coles
IGA
Woolworths- 1

SanitariumBest
ColesBreakfast Cereal · 575g$0.43/100g$2.50
WoolworthsBreakfast Cereal · 1.2kg$0.58/100g$7.00
ColesBreakfast Cereal · 1.2kg$0.58/100g$7.00
ColesBreakfast Cereal · 575g$0.87/100g$5.00Last seen 8 Sept · not compared
IGABreakfast Cereal · 575g$0.87/100g$5.00
WoolworthsBreakfast Cereal · 575g$0.87/100g$5.00
AldiBreakfast Cereal · 375g$1.06/100g$3.99
IGA375g$1.07/100g$4.00
WoolworthsBreakfast Cereal · 375g$1.07/100g$4.00
ColesBreakfast Cereal · 375g$1.07/100g$4.00
IGABreakfast Cereal · 1.2kg$5.83/1kg$7.00
IGA1.12kg$8.57/1kg$9.60
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Sanitarium Weet-Bix Standard 375g cheapest?
- IGA has the lowest price at $4.00 ($1.07/100 g).
- What is the unit price of Sanitarium Weet-Bix Standard 375g?
- Priced per 100g. IGA offers the best value at $1.07/100g.
- What is the lowest price ever for Sanitarium Weet-Bix Standard 375g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sanitarium Weet-Bix Standard 375g is $2.50 at Coles (1 Oct), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $4.00 at IGA.


