Sunsweet Pitted Prunes Standard — 200g
As of 2 Oct 2026, Sunsweet Pitted Prunes Standard 200g is cheapest at Coles at $6.50 ($32.50/1 kg) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $6.50 at Coles (2 Oct); highest: $6.50 — currently $6.50 at Coles. Tracked since Oct 2026.
Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.
Price History
Price over time- Lowest
- $6.50
- Average
- $6.50
- Highest
- $6.50
At the average price
2 prices recorded · 2 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
Cheapest (compared)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
1 brand available
Coles
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Sunsweet Pitted Prunes Standard 200g cheapest?
- Coles has the lowest price at $6.50 ($32.50/1 kg).
- How much does Sunsweet Pitted Prunes Standard 200g cost?
- Prices range from $6.50 to $6.50 across 2 Australian supermarkets. The average price is $6.50.
- What is the unit price of Sunsweet Pitted Prunes Standard 200g?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $3.25/100g.
- Which supermarkets sell Sunsweet Pitted Prunes Standard 200g?
- Sunsweet Pitted Prunes Standard 200g is available at Coles and Woolworths.
- What is the lowest price ever for Sunsweet Pitted Prunes Standard 200g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Sunsweet Pitted Prunes Standard 200g is $6.50 at Coles (2 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $6.50 at Coles.
