Coles Eggplant Purple — approx. 500g
As of 1 Oct 2026, Coles Eggplant Purple approx. 500g is cheapest at Coles at $4.45 ($8.90/1 kg) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.24 at Harris Farm (29 Sept); highest: $7.99 — currently $4.45 at Coles. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.79/100g
- Average
- $0.80/100g
- Highest
- $0.80/100g
47 prices recorded · 3 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | Each | $1.24 | $1.24/1 eaBest | In stock | 29 Sept | |
| Fresh | each | $2.85 | $2.85/1 ea | In stock | 1 Oct | |
| — | Each | $4.95 | $4.95/1 ea | In stock | 29 Sept | |
| Fresh | each | $2.21 | $2.21/1 ea | In stock | 31 Mayout of date · not compared | |
| — | approx. 0.5kg per piece | $7.99 | $0.80/100g | In stock | 1 Oct | |
| Coles | approx. 500g | $4.45 | $0.89/100g | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Coles Eggplant Purple approx. 500g cheapest?
- Coles has the lowest price at $4.45 ($8.90/1 kg).
- What is the unit price of Coles Eggplant Purple approx. 500g?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $0.89/100g.
- What is the lowest price ever for Coles Eggplant Purple approx. 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Coles Eggplant Purple approx. 500g is $1.24 at Harris Farm (29 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $4.45 at Coles.



