Heinz Pea & Ham Soup — 430g

As of 2 Oct 2026, Heinz Pea & Ham Soup 430g is cheapest at Coles at $3.10 ($0.72/100 g) in Australia.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: $3.10 at Coles (2 Oct); highest: $5.15 — currently $3.10 at Coles. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
$0.72/100g
Average
$1.09/100g
Highest
$1.09/100g
Lowest ever
$0.72/100g · Oct '26
Highest ever
$1.20/100g · Sep '26
Trend
Down 34%
34% below average

21 prices recorded · 3 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Heinz

    HeinzCheapest

    Heinz Pea & Ham Soup · 430g

    $0.72/100g$3.10Coles

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Heinz

    HeinzCheapest

    Heinz Pea & Ham Soup · 430g

    $0.72/100g$3.10Coles

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Which store is cheaper?

Frequently asked questions

Where is Heinz Pea & Ham Soup 430g cheapest?
Coles has the lowest price at $3.10 ($0.72/100 g).
What is the unit price of Heinz Pea & Ham Soup 430g?
Priced per 100g. Coles offers the best value at $0.72/100g.
What is the lowest price ever for Heinz Pea & Ham Soup 430g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Pea & Ham Soup 430g is $3.10 at Coles (2 Oct), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $3.10 at Coles.

Categories