Colgate Total Original Twin Pack Toothpaste — 2 pack
As of 1 Oct 2026, Colgate Total Original Twin Pack Toothpaste 2 is cheapest at Coles at $10.00 ($2.50/100 g) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $4.00 at IGA (1 Oct); highest: $10.00 — currently $10.00 at Coles. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $2.50/100g
- Average
- $3.01/100g
- Highest
- $3.18/100g
Coles · 2 packNow$2.50/100gAll-time low
IGA · 200gNow$3.00/100g
Aldi · 220gNow$3.18/100g
IGA · 115gNow$3.48/100g
Woolworths · 200gNow$3.75/100g
Coles · 200gLast seen 2 Sept$3.75/100g
99 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Colgate | 2 pack | $10.00 | $2.50/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Colgate | 200g | $6.00 | $3.00/100g | In stock | 1 Oct | |
| Colgate | 220g | $6.99 | $3.18/100g | In stock | 1 Oct | |
| Colgate | 115g | $4.00 | $3.48/100g | In stock | 1 Oct | |
| Colgate | 200g | $7.50 | $3.75/100g | In stock | 1 Oct | |
| Colgate | 200g | $7.50 | $3.75/100g | In stock | 1 Septout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Aldi
Coles
IGA
Woolworths- 1

ColgateBest
ColesTotal Original Twin Pack Toothpaste · 2 pack$2.50/100g$10.00
IGAOriginal · 200g$3.00/100g$6.00
AldiTotal Toothpaste · 220g$3.18/100g$6.99
IGATotal Original Antibacterial Fluoride Toothpaste · AU · 115g$3.48/100g$4.00
ColesOriginal · 200g$3.75/100g$7.50Last seen 2 Sept · not compared
WoolworthsOriginal · 200g$3.75/100g$7.50
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Colgate Total Original Twin Pack Toothpaste 2 cheapest?
- Coles has the lowest price at $10.00 ($2.50/100 g).
- What is the unit price of Colgate Total Original Twin Pack Toothpaste 2?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $2.50/100g.
- What is the lowest price ever for Colgate Total Original Twin Pack Toothpaste 2?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Colgate Total Original Twin Pack Toothpaste 2 is $4.00 at IGA (1 Oct), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $10.00 at Coles.
