Packham Pear Standard — Each
As of 29 Sept 2026, Packham Pear Standard Each is cheapest at Harris Farm at $1.51 ($1.51/1 ea) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $0.84 at Coles (9 Sept); highest: $6.90 — currently $1.51 at Harris Farm. Tracked since Aug 2026.
Showing prices and history for this variant plus 6 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.33/100g
- Average
- $0.35/100g
- Highest
- $0.49/100g
Woolworths · 1kgNow$0.35/100gLow
Coles · approx. 240gNow$0.39/100g
Aldi · approx. 0.24kg per pieceNow$0.40/100g
Aldi · 1kgNow$0.40/100g
Coles · 1kgNow$0.49/100gLow
475 prices recorded · 127 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Woolworths | 1kg | $3.50 | $0.35/100gBest | In stock | 23 Sept | |
| Coles | approx. 240g | $0.94–$1.42 | $0.39/100g–$0.59/100g | In stock | 23 Sept | |
| — | approx. 0.24kg per piece | $3.99 | $0.40/100g | In stock | 26 Sept | |
| — | 1kg | $3.99 | $0.40/100g | In stock | 23 Sept | |
| Coles | 1kg | $4.90–$6.90 | $0.49/100g–$0.69/100g | In stock | 23 Sept | |
| Fresh | each | $1.02 | $1.02/1 ea | In stock | 23 Sept | |
| — | Each | $1.51 | $1.51/1 ea | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
Woolworths- 1

- 2

- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Packham Pear Standard Each cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $1.51 ($1.51/1 ea).
- What is the unit price of Packham Pear Standard Each?
- Priced per 1 ea. Harris Farm offers the best value at $1.51/1 ea.
- What is the lowest price ever for Packham Pear Standard Each?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Packham Pear Standard Each is $0.84 at Coles (9 Sept), since we began tracking in Aug 2026. The current cheapest price is $1.51 at Harris Farm.