Arnott's Wagon Wheels Original — 48g
As of 1 Oct 2026, Arnott's Wagon Wheels Original 48g is cheapest at IGA at $1.42 ($2.96/100 g) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.75 at Aldi (1 Oct); highest: $6.60 — currently $1.42 at IGA. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.45/100g
- Average
- $1.45/100g
- Highest
- $1.45/100g
Aldi · 190gNow$1.45/100gAll-time low
Woolworths · 190gNow$1.45/100gAll-time low
Woolworths · 8 packNow$2.37/100gLow
IGA · 190gNow$2.53/100gLow
Coles · 190gNow$2.89/100g
54 prices recorded · 22 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Arnott's | 190g | $2.75 | $1.45/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Arnott's | 190g | $2.75 | $1.45/100g | In stock | 1 Oct | |
| Arnott's | 8 pack | $4.50 | $2.37/100g | In stock | 1 Oct | |
| Arnott's | 190g | $4.80 | $2.53/100g | In stock | 1 Oct | |
| Arnott's | 190g | $5.50 | $2.89/100g | In stock | 1 Oct | |
| Arnott's | 190g | $2.75 | $1.45/100g | In stock | 14 Juneout of date · not compared | |
| Arnott's | 8 pack | $4.50 | $2.37/100g | In stock | 31 Mayout of date · not compared | |
| Arnott's | 8 pack | $6.60 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Aldi
Coles
IGA
Woolworths- 1

Arnott'sBest
AldiOriginal Mini Chocolate · 190g$1.45/100g$2.75
WoolworthsOriginal Mini Chocolate · 190g$1.45/100g$2.75
WoolworthsWagon Wheels Chocolate Biscuits · 8 pack$2.37/100g$4.50
IGAOriginal Mini Chocolate · 190g$2.53/100g$4.80
ColesOriginal Mini Chocolate · 190g$2.89/100g$5.50
IGAOriginal · 48g$2.96/100g$1.42
IGAWagon Wheels Chocolate Biscuits · 8 pack$6.60
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Arnott's Wagon Wheels Original 48g cheapest?
- IGA has the lowest price at $1.42 ($2.96/100 g).
- What is the unit price of Arnott's Wagon Wheels Original 48g?
- Priced per 100g. IGA offers the best value at $2.96/100g.
- What is the lowest price ever for Arnott's Wagon Wheels Original 48g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Arnott's Wagon Wheels Original 48g is $2.75 at Aldi (1 Oct), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $1.42 at IGA.

