Happy Snack Company Chickpeas Lightly Salted — 150g
As of 2 Oct 2026, Happy Snack Company Chickpeas Lightly Salted 150g is cheapest at Coles at $6.00 ($4.00/100 g) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $4.80 at Woolworths (11 Aug); highest: $6.99 — currently $6.00 at Coles. Tracked since July 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $3.18/100g
- Average
- $3.58/100g
- Highest
- $4.00/100g
IGA · 200gNow$3.18/100gAll-time low
Coles · 150gNow$4.00/100g
Woolworths · 6 packNow$4.00/100g
IGA · 150gNow$4.66/100g
30 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Happy Snack Company | 200g | $6.35 | $3.18/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Happy Snack Company | 150g | $6.00 | $4.00/100g | In stock | 2 Oct | |
| Happy Snack Company | 6 pack | $6.00 | $4.00/100g | In stock | 2 Oct | |
| Happy Snack Company | 150g | $6.99 | $4.66/100g | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
IGA
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Happy Snack Company Chickpeas Lightly Salted 150g cheapest?
- Coles has the lowest price at $6.00 ($4.00/100 g).
- What is the unit price of Happy Snack Company Chickpeas Lightly Salted 150g?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $4.00/100g.
- What is the lowest price ever for Happy Snack Company Chickpeas Lightly Salted 150g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Happy Snack Company Chickpeas Lightly Salted 150g is $4.80 at Woolworths (11 Aug), since we began tracking in July 2026. The current cheapest price is $6.00 at Coles.

