Smith's Cheese & Onion Potato Chips — 19 gx8 pack
As of 29 Sept 2026, Smith's Cheese & Onion Potato Chips 19 gx8 pack is cheapest at Woolworths at $4.50 ($2.96/100 g) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.00 at Woolworths (14 June); highest: $6.60 — currently $4.50 at Woolworths. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.47/100g
- Average
- $2.08/100g
- Highest
- $2.94/100g
Coles · 170gNow$1.47/100gLow
IGA · 170gNow$1.47/100gLow
Woolworths · 170gNow$1.47/100g
Coles · 152gNow$1.97/100g
Woolworths · 19 gx8 packNow$2.96/100g
IGA · 152gNow$3.26/100gLow
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
59 prices recorded · 22 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Smith's | 170g | $2.50 | $1.47/100g | In stock | 29 Sept | |
| Smith's | 170g | $2.50 | $1.47/100g | In stock | 29 Sept | |
| Smith's | 170g | $2.50 | $1.47/100gBest | In stock | 28 Sept | |
| Smith's | 170g | $2.50 | $1.47/100g | In stock | 27 Sept | |
| Smith's | 170g | $3.00 | $1.76/100g | In stock | 16 Sept | |
| Smith's | 152g | $3.00 | $1.97/100g | In stock | 18 Aug | |
| Smith's | 19 gx8 pack | $4.50 | $2.96/100g | In stock | 29 Sept | |
| Smith's | 152g | $4.95 | $3.26/100g | In stock | 27 Sept | |
| Smith's | 45g | $2.30 | $5.11/100g | In stock | 22 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
IGA
Woolworths- 1

Smith'sBest
ColesCrinkle Cut Cheese & Onion Potato Chips · 170g$1.47/100g$2.50
IGACrinkle Cut Cheese & Onion Potato Chips · 170g$1.47/100g$2.50
WoolworthsCrinkle Cut Cheese & Onion Potato Chips · 170g$1.47/100g$2.50
WoolworthsCrinkle Cut Cheese & Onion Potato Chips · 170g$1.47/100g$2.50
ColesCrinkle Cut Cheese & Onion Potato Chips · 170g$1.76/100g$3.00
ColesPotato Chips Lunchbox Multipack Cheese & Onion · 152g$1.97/100g$3.00
WoolworthsCheese & Onion · 19 gx8 pack$2.96/100g$4.50
IGACheese & Onion · 152g$3.26/100g$4.95
IGA45g$5.11/100g$2.30
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Smith's Cheese & Onion Potato Chips 19 gx8 pack cheapest?
- Woolworths has the lowest price at $4.50 ($2.96/100 g).
- What is the unit price of Smith's Cheese & Onion Potato Chips 19 gx8 pack?
- Priced per 100g. Woolworths offers the best value at $2.96/100g.
- What is the lowest price ever for Smith's Cheese & Onion Potato Chips 19 gx8 pack?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Smith's Cheese & Onion Potato Chips 19 gx8 pack is $2.00 at Woolworths (14 June), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $4.50 at Woolworths.

