Mutti Double Concentrate Tomato Paste — 2 pack
As of 1 Oct 2026, Mutti Double Concentrate Tomato Paste 2 pack is cheapest at IGA at $4.40 in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.99 at Harris Farm (1 Oct); highest: $4.40 — currently $4.40 at IGA. Tracked since July 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.14/100g
- Average
- $1.65/100g
- Highest
- $1.85/100g
Harris Farm · 140gNow$1.42/100g
Woolworths · 140g x 2 packNow$1.43/100g
IGA · 140gNow$1.64/100g
Woolworths · 130gNow$1.85/100g
Harris Farm · 130gNow$1.92/100g
IGA · 130gNow$2.30/100g
29 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mutti | 140g | $1.99 | $1.42/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Mutti | 140g x 2 pack | $4.00 | $1.43/100g | In stock | 1 Oct | |
| Mutti | 140g | $2.29 | $1.64/100g | In stock | 1 Oct | |
| Mutti | 130g | $2.40 | $1.85/100g | In stock | 1 Oct | |
| Mutti | 130g | $2.49 | $1.92/100g | In stock | 1 Oct | |
| Mutti | 130g | $2.99 | $2.30/100g | In stock | 1 Oct | |
| Mutti | 2 pack | $4.40 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1

MuttiBest
Harris FarmDouble Concentrated · 140g$14.21/1kg$1.99
Harris FarmDouble Concentrate · 130g$19.15/1kg$2.49
WoolworthsTomato Paste Double Concentrate · 140g x 2 pack$1.43/100g$4.00
IGADouble Concentrated · 140g$1.64/100g$2.29
WoolworthsDouble Concentrate · 130g$1.85/100g$2.40
IGADouble Concentrate · 130g$2.30/100g$2.99
IGADouble Concentrate · 2 pack$4.40
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Mutti Double Concentrate Tomato Paste 2 pack cheapest?
- IGA has the lowest price at $4.40.
- What is the lowest price ever for Mutti Double Concentrate Tomato Paste 2 pack?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Mutti Double Concentrate Tomato Paste 2 pack is $1.99 at Harris Farm (1 Oct), since we began tracking in July 2026. The current cheapest price is $4.40 at IGA.


