Carman's Original Fruit Free Muesli — 500g
As of 29 Sept 2026, Carman's Original Fruit Free Muesli 500g is cheapest at Harris Farm at $6.90 ($13.80/1 kg) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $5.25 at Woolworths (9 Sept); highest: $25.99 — currently $6.90 at Harris Farm. Tracked since July 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.05/100g
- Average
- $1.07/100g
- Highest
- $1.07/100g
Coles · 1.5kgNow$1.07/100g
Woolworths · 1.5kgNow$1.07/100g
Harris Farm · 500gNow$1.38/100g
Coles · 500gNow$1.50/100g
Woolworths · 500gNow$1.50/100g
IGA · 500gNow$1.69/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
35 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Carman's | 1.5kg | $16.00 | $1.07/100gBest | In stock | 23 Sept | |
| Carman's | 1.5kg | $16.00 | $1.07/100g | In stock | 23 Sept | |
| Carman's | 500g | $6.90 | $1.38/100g | In stock | 29 Sept | |
| Carman's | 500g | $7.50 | $1.50/100g | In stock | 23 Sept | |
| Carman's | 500g | $7.50 | $1.50/100g | In stock | 23 Sept | |
| Carman's | 500g | $8.45 | $1.69/100g | In stock | 22 Sept | |
| Carman's | 1.5kg | $25.99 | $1.73/100g | In stock | 22 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1

Carman'sBest
Harris FarmOriginal Fruit Free · 500g$13.80/1kg$6.90
IGAToasted Original Fruit Free · 1.5kg$17.33/1kg$25.99
ColesToasted Original Fruit Free · 1.5kg$1.07/100g$16.00
WoolworthsToasted Original Fruit Free · 1.5kg$1.07/100g$16.00
ColesToasted Original Fruit Free · 500g$1.50/100g$7.50
WoolworthsToasted Original Fruit Free · 500g$1.50/100g$7.50
IGAToasted Original Fruit Free · 500g$1.69/100g$8.45
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Carman's Original Fruit Free Muesli 500g cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $6.90 ($13.80/1 kg).
- What is the unit price of Carman's Original Fruit Free Muesli 500g?
- Priced per 100g. Harris Farm offers the best value at $1.38/100g.
- What is the lowest price ever for Carman's Original Fruit Free Muesli 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Carman's Original Fruit Free Muesli 500g is $5.25 at Woolworths (9 Sept), since we began tracking in July 2026. The current cheapest price is $6.90 at Harris Farm.

