Leggo's No Added Salt Tomato Paste — 390g
As of 1 Oct 2026, Leggo's No Added Salt Tomato Paste 390g is cheapest at IGA at $4.40 ($1.13/100 g) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $3.10 at Coles (28 July); highest: $5.30 — currently $4.40 at IGA. Tracked since July 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.86/100g
- Average
- $1.11/100g
- Highest
- $1.60/100g
Woolworths · 500gNow$0.86/100gAll-time low
IGA · 500gNow$1.06/100g
IGA · 390gNow$1.13/100g
Coles · 140gNow$1.25/100g
Coles · 50gNow$1.60/100g
Woolworths · 50g x 4 packNow$1.60/100g
97 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Leggo's | 500g | $4.30 | $0.86/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Leggo's | 500g | $5.30 | $1.06/100g | In stock | 1 Oct | |
| Leggo's | 390g | $4.40 | $1.13/100g | In stock | 1 Oct | |
| Leggo's | 140g | $3.50 | $1.25/100g | In stock | 1 Oct | |
| Leggo's | 50g x 4 pack | $3.20 | $1.60/100g | In stock | 1 Oct | |
| Leggo's | 50g | $3.20 | $1.60/100g | In stock | 1 Oct | |
| Leggo's | 50g x 4 pack | $3.20 | $1.60/100g | In stock | 19 Julyout of date · not compared | |
| Leggo's | 2 pack | $3.85 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
IGA
Woolworths- 1

Leggo'sBest
WoolworthsNo Added Salt · 500g$0.86/100g$4.30
IGANo Added Salt · 500g$1.06/100g$5.30
IGANo Added Salt · 390g$1.13/100g$4.40
ColesNo Added Salt Tomato Paste · 140g$1.25/100g$3.50
ColesNo Added Salt Tomato Paste · 50g$1.60/100g$3.20
WoolworthsTomato Paste Sachet No Added Salt · 50g x 4 pack$1.60/100g$3.20
IGANo Added Salt · 2 pack$3.85
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Leggo's No Added Salt Tomato Paste 390g cheapest?
- IGA has the lowest price at $4.40 ($1.13/100 g).
- What is the unit price of Leggo's No Added Salt Tomato Paste 390g?
- Priced per 100g. IGA offers the best value at $1.13/100g.
- What is the lowest price ever for Leggo's No Added Salt Tomato Paste 390g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Leggo's No Added Salt Tomato Paste 390g is $3.10 at Coles (28 July), since we began tracking in July 2026. The current cheapest price is $4.40 at IGA.


