Dairy Farmers Vanilla Yoghurt — 440g
As of 2 Oct 2026, Dairy Farmers Vanilla Yoghurt 440g is cheapest at Coles at $6.00 ($1.36/100 g) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.45 at Woolworths (1 Sept); highest: $6.60 — currently $6.00 at Coles. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.77/100g
- Average
- $1.19/100g
- Highest
- $1.97/100g
Woolworths · 110g x 4 packNow$0.95/100g
Coles · 600gNow$1.10/100g
Woolworths · 600gNow$1.10/100g
Woolworths · 150gNow$1.10/100g
Coles · 150gNow$1.30/100g
Coles · 440gNow$1.36/100g
61 prices recorded · 22 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dairy Farmers | 110g x 4 pack | $4.20 | $0.95/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Dairy Farmers | 600g | $6.60 | $1.10/100g | In stock | 1 Oct | |
| Dairy Farmers | 150g | $1.65 | $1.10/100g | In stock | 1 Oct | |
| Dairy Farmers | 600g | $6.60 | $1.10/100g | In stock | 1 Oct | |
| Dairy Farmers | 150g | $1.95 | $1.30/100g | In stock | 1 Oct | |
| Dairy Farmers | 440g | $6.00 | $1.36/100g | In stock | 1 Oct | |
| Dairy Farmers | 150g | $2.95 | $1.97/100g | In stock | 31 Mayout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
Woolworths- 1

Dairy FarmersBest
WoolworthsVanilla · 110g x 4 pack$0.95/100g$4.20
WoolworthsThick & Creamy Classic Vanilla Yoghurt · 150g$1.10/100g$1.65
ColesClassic Vanilla · 600g$1.10/100g$6.60
WoolworthsClassic Vanilla · 600g$1.10/100g$6.60
ColesThick & Creamy Classic Vanilla Yoghurt · 150g$1.30/100g$1.95
ColesThick & Creamy Classic Vanilla Yoghurt · 150g$1.30/100g$1.95
ColesVanilla · 440g$1.36/100g$6.00
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Dairy Farmers Vanilla Yoghurt 440g cheapest?
- Coles has the lowest price at $6.00 ($1.36/100 g).
- What is the unit price of Dairy Farmers Vanilla Yoghurt 440g?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $1.36/100g.
- What is the lowest price ever for Dairy Farmers Vanilla Yoghurt 440g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Dairy Farmers Vanilla Yoghurt 440g is $1.45 at Woolworths (1 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $6.00 at Coles.


