Loose Lebanese Cucumbers — Standard
As of 29 Sept 2026, Loose Lebanese Cucumbers Standard is cheapest at Spudshed at $4.99 ($4.99/1 kg) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.10 at Coles (9 Sept); highest: $7.90 — currently $4.99 at Spudshed. Tracked since Aug 2026.
Showing prices and history for this variant plus 8 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.50/100g
- Average
- $0.73/100g
- Highest
- $0.89/100g
Spudshed · StandardNow$0.50/100gAll-time low
Spudshed · StandardNow$0.50/100gAll-time low
Aldi · approx. 0.21kg per pieceNow$0.75/100g
Coles · approx. 160gNow$0.89/100g
Aldi · 0.6kgNow$1.00/100g
Woolworths · 500gNow$1.38/100gLow
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
489 prices recorded · 56 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | Standard | $4.99 | $0.50/100g | In stock | 29 Sept | |
| — | Standard | $4.99 | $0.50/100g | In stock | 20 Sept | |
| No Brand | approx. 0.21kg per piece | $7.49 | $0.75/100gBest | In stock | 26 Sept | |
| Coles | approx. 160g | $1.42 | $0.89/100g | In stock | 27 Sept | |
| Coles | approx. 160g | $1.42 | $0.89/100g | In stock | 23 Sept | |
| — | 0.6kg | $5.99 | $1.00/100g | In stock | 26 Sept | |
| Woolworths | 500g | $6.90 | $1.38/100g | In stock | 23 Sept | |
| — | 140g | $2.31 | $1.65/100g | In stock | 22 Sept | |
| — | Each | $1.34 | $1.34/1 ea | In stock | 29 Sept | |
| Woolworths | each | $1.42 | $1.42/1 ea | In stock | 28 Sept | |
| Woolworths | each | $1.60 | $1.60/1 ea | In stock | 23 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Spudshed
Woolworths- 1

- 2

- –
- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Loose Lebanese Cucumbers Standard cheapest?
- Spudshed has the lowest price at $4.99 ($4.99/1 kg).
- What is the unit price of Loose Lebanese Cucumbers Standard?
- Priced per 100g. Spudshed offers the best value at $0.50/100g.
- What is the lowest price ever for Loose Lebanese Cucumbers Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Loose Lebanese Cucumbers Standard is $1.10 at Coles (9 Sept), since we began tracking in Aug 2026. The current cheapest price is $4.99 at Spudshed.