Herbs Basil Bunch — Standard
As of 29 Sept 2026, Herbs Basil Bunch Standard is cheapest at Harris Farm at $3.99 in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.00 at Woolworths (28 Sept); highest: $3.99 — currently $3.99 at Harris Farm. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 1 ea over time- Lowest
- $2.90/1 ea
- Average
- $3.08/1 ea
- Highest
- $3.30/1 ea
42 prices recorded · 5 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Woolworths | 10g | $2.00 | $20.00/100gBest | In stock | 28 Sept | |
| Woolworths | 10g | $2.00 | $20.00/100g | In stock | 13 Aug | |
| Woolworths | 10g | $2.00 | $20.00/100g | In stock | 11 May | |
| Woolworths | 15g | $3.20 | $21.30/100g | In stock | 31 May | |
| Woolworths | 15g | $3.30 | $22.00/100g | In stock | 28 Sept | |
| Coles | 15g | $3.30 | $22.00/100g | In stock | 1 Sept | |
| Woolworths | 15g | $3.30 | $22.00/100g | In stock | 13 Aug | |
| — | 1 each | $2.99 | $2.99/1 ea | In stock | 29 Sept | |
| Woolworths | each | $3.30 | $3.30/1 ea | In stock | 28 Sept | |
| Coles | 1 bunch | $3.30 | $3.30/1 ea | In stock | 22 Sept | |
| Woolworths | each | $3.30 | $3.30/1 ea | In stock | 13 Aug | |
| — | Standard | $3.99 | — | In stock | 29 Sept | |
| — | Standard | $2.99 | — | In stock | 23 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 ea at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- 1

WoolworthsBasil Leaves · 10g$2.00/10g$2.002 for $3.50 · $1.75/10g
WoolworthsBasil Leaves · 10g$2.00/10g$2.00
WoolworthsGreen Basil Punnet · 15g$2.20/10g$3.30
WoolworthsGreen Basil Punnet · 15g$2.20/10g$3.30
WoolworthsGreen Basil Bunch · each$3.30/1 ea$3.30
WoolworthsGreen Basil Bunch · each$3.30/1 ea$3.30
- –

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Herbs Basil Bunch Standard cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $3.99.
- What is the lowest price ever for Herbs Basil Bunch Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Herbs Basil Bunch Standard is $2.00 at Woolworths (28 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $3.99 at Harris Farm.