Lean Cuisine Satay Chicken Noodles — 280g
As of 2 Oct 2026, Lean Cuisine Satay Chicken Noodles 280g is cheapest at Coles at $6.50 ($2.32/100 g) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $4.90 at Woolworths (25 Aug); highest: $7.15 — currently $6.50 at Coles. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.75/100g
- Average
- $2.02/100g
- Highest
- $2.32/100g
52 prices recorded · 6 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lean Cuisine | 280g | $6.50 | $2.32/100gBest | In stock | 2 Oct | |
| Lean Cuisine | 280g | $6.50 | $2.32/100g | In stock | 1 Oct | |
| Lean Cuisine | 280g | $7.15 | $2.55/100g | In stock | 1 Oct | |
| Lean Cuisine | 280g | $6.00 | $2.14/100g | In stock | 8 Mayout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
IGA
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Lean Cuisine Satay Chicken Noodles 280g cheapest?
- Coles has the lowest price at $6.50 ($2.32/100 g).
- What is the unit price of Lean Cuisine Satay Chicken Noodles 280g?
- Priced per 100g. Coles offers the best value at $2.32/100g.
- What is the lowest price ever for Lean Cuisine Satay Chicken Noodles 280g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Lean Cuisine Satay Chicken Noodles 280g is $4.90 at Woolworths (25 Aug), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $6.50 at Coles.

