Frooti Mango Drink — 500ml

As of 2 Oct 2026, Frooti Mango Drink 500ml is cheapest at Woolworths at $1.40 ($2.80/1 L) in Australia.

Prices updated 2 Oct 2026

Lowest recorded price: $1.40 at Woolworths (2 Oct); highest: $5.80 — currently $1.40 at Woolworths. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100ml over time
Lowest
$0.28/100ml
Average
$0.28/100ml
Highest
$0.48/100ml
Lowest ever
$0.28/100ml · Oct '26
Highest ever
$0.48/100ml · Sep '26
Trend
Down 42%
At the average price

3 prices recorded · 2 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Frooti

    FrootiCheapest

    Frooti Mango Drink · 500ml

    $2.80/1L$1.40Woolworths

Cheapest by product

Ranked per 1 L at each item's cheapest store

  1. 1Frooti

    FrootiCheapest

    Frooti Mango Drink · 500ml

    $2.80/1L$1.40Woolworths

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Frooti Mango Drink 500ml cheapest?
Woolworths has the lowest price at $1.40 ($2.80/1 L).
What is the unit price of Frooti Mango Drink 500ml?
Priced per 100ml. Woolworths offers the best value at $0.28/100ml.
What is the lowest price ever for Frooti Mango Drink 500ml?
The lowest price OpenOrder has recorded for Frooti Mango Drink 500ml is $1.40 at Woolworths (2 Oct), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $1.40 at Woolworths.