Neutrogena SPF 50 Beach Defence Sunscreen Lotion — 400ml
As of 2 Oct 2026, Neutrogena SPF 50 Beach Defence Sunscreen Lotion 400ml is cheapest at Woolworths at $13.50 ($3.38/100 ml) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $11.00 at Woolworths (2 Oct); highest: $22.00 — currently $13.50 at Woolworths. Tracked since July 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $3.38/100ml
- Average
- $9.25/100ml
- Highest
- $11.11/100ml
Woolworths · 400mlNow$3.38/100mlAll-time low
Woolworths · 198mlNow$5.56/100ml
Coles · 198mlNow$11.11/100ml
40 prices recorded · 11 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Neutrogena | 400ml | $13.50 | $3.38/100mlBest | In stock | 2 Oct | |
| Neutrogena | 198ml | $11.00 | $5.56/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Neutrogena | 198ml | $22.00 | $11.11/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Neutrogena | 198ml | $11.00 | $5.56/100ml | In stock | 23 Septout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Coles
WoolworthsPrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Neutrogena SPF 50 Beach Defence Sunscreen Lotion 400ml cheapest?
- Woolworths has the lowest price at $13.50 ($3.38/100 ml).
- What is the unit price of Neutrogena SPF 50 Beach Defence Sunscreen Lotion 400ml?
- Priced per 100ml. Woolworths offers the best value at $3.38/100ml.
- What is the lowest price ever for Neutrogena SPF 50 Beach Defence Sunscreen Lotion 400ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Neutrogena SPF 50 Beach Defence Sunscreen Lotion 400ml is $11.00 at Woolworths (2 Oct), since we began tracking in July 2026. The current cheapest price is $13.50 at Woolworths.

