Broccoli Head Each Standard — Each
As of 29 Sept 2026, Broccoli Head Each Standard is cheapest at Harris Farm at $2.50 ($2.50/1 ea) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $0.50 at Spudshed (22 Sept); highest: $4.99 — currently $2.50 at Harris Farm. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 5 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.30/100g
- Average
- $0.40/100g
- Highest
- $0.50/100g
Aldi · approx. 0.34kg per pieceNow$0.30/100gAll-time low
Coles · approx. 340gNow$0.45/100gLow
Aldi · Broccoli 500gNow$0.56/100g
86 prices recorded · 36 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | each | $1.49 | $1.49/1 ea | In stock | 28 Sept | |
| — | each | $1.49 | $1.49/1 eaBest | In stock | 23 Sept | |
| — | each | $1.49 | $1.49/1 ea | In stock | 31 May | |
| — | each | $1.49 | $1.49/1 ea | In stock | 28 May | |
| — | each | $1.62 | $1.62/1 ea | In stock | 20 May | |
| — | each | $2.28 | $2.28/1 ea | In stock | 13 July | |
| — | Each | $2.50 | $2.50/1 ea | In stock | 29 Sept | |
| Aldi | approx. 0.34kg per piece | $2.99 | $0.30/100g | In stock | 26 Sept | |
| Coles | approx. 340g | $1.53 | $0.45/100g | In stock | 29 Sept | |
| Market Fare | Broccoli 500g | $2.79 | $0.56/100g | In stock | 23 Sept | |
| Coles | approx. 340g | $2.21 | $0.65/100g | In stock | 23 Sept | |
| — | Standard | $0.50 | — | In stock | 22 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
Spudshed
Woolworths- –

- 1
- 2

- 3
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Broccoli Head Each Standard cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $2.50 ($2.50/1 ea).
- What is the unit price of Broccoli Head Each Standard?
- Priced per 1 ea. Harris Farm offers the best value at $2.50/1 ea.
- What is the lowest price ever for Broccoli Head Each Standard?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Broccoli Head Each Standard is $0.50 at Spudshed (22 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $2.50 at Harris Farm.
