Heinz Garlic Aioli Mayonnaise Seriously Good · AU — 500ml
As of 2 Oct 2026, Heinz Garlic Aioli Mayonnaise Seriously Good · AU 500ml is cheapest at Coles at $4.40 ($0.88/100 ml) in Australia.
Prices updated 2 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.90 at Coles (23 Sept); highest: $6.40 — currently $4.40 at Coles. Tracked since July 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $0.88/100ml
- Average
- $0.98/100ml
- Highest
- $0.98/100ml
Coles · 500mlNow$0.88/100mlAll-time low
Woolworths · 100mlNow$1.15/100ml
Coles · 100mlNow$1.97/100ml
IGA · 100mlNow$2.17/100ml
30 prices recorded · 11 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heinz | 500ml | $4.40 | $0.88/100mlBest | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 100ml | $3.40 | $1.15/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | 100ml | $5.80 | $1.97/100ml | In stock | 2 Oct | |
| Heinz | 100ml | $6.40 | $2.17/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Heinz | 100ml | $2.90 | $0.98/100ml | In stock | 23 Septout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Coles
IGA
Woolworths- 1

HeinzBest
ColesSeriously Good Garlic Aioli Mayonnaise · AU · 500ml$0.88/100ml$4.40
ColesAioli Flavoured Garlic Mayonnaise · 100ml$0.98/100ml$2.90Last seen 23 Sept · not compared
WoolworthsAioli Flavoured Garlic Mayonnaise · 100ml$1.15/100ml$3.40
ColesAioli Flavoured Garlic Mayonnaise · 100ml$1.97/100ml$5.80
IGAAioli Flavoured Garlic Mayonnaise · 100ml$2.17/100ml$6.40
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Heinz Garlic Aioli Mayonnaise Seriously Good · AU 500ml cheapest?
- Coles has the lowest price at $4.40 ($0.88/100 ml).
- What is the unit price of Heinz Garlic Aioli Mayonnaise Seriously Good · AU 500ml?
- Priced per 100ml. Coles offers the best value at $0.88/100ml.
- What is the lowest price ever for Heinz Garlic Aioli Mayonnaise Seriously Good · AU 500ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heinz Garlic Aioli Mayonnaise Seriously Good · AU 500ml is $2.90 at Coles (23 Sept), since we began tracking in July 2026. The current cheapest price is $4.40 at Coles.
