Toblerone Milk Chocolate Standard — 50g
As of 1 Oct 2026, Toblerone Milk Chocolate Standard 50g is cheapest at IGA at $3.30 ($6.60/100 g) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.00 at Woolworths (23 Sept); highest: $22.00 — currently $3.30 at IGA. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $2.00/100g
- Average
- $3.12/100g
- Highest
- $5.88/100g
Woolworths · 100gNow$2.94/100g
Woolworths · 50gLast seen 23 Sept$2.00/100g
Coles · 50gLast seen 23 Sept$3.00/100g
IGA · 50gLast seen 23 Sept$5.50/100g
IGA · 360gLast seen 23 Sept$5.50/100g
Coles · 100gLast seen 23 Sept$5.88/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
134 prices recorded · 33 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Toblerone | 100g | $10.00 | $2.94/100gBest | In stock | 29 Sept | |
| Toblerone | 50g | $1.00 | $2.00/100g | In stock | 23 Septout of date · not compared | |
| Toblerone | 100g | $10.00 | $2.94/100g | In stock | 11 Mayout of date · not compared | |
| Toblerone | 50g | $1.50 | $3.00/100g | In stock | 23 Septout of date · not compared | |
| Toblerone | 50g | $2.75 | $5.50/100g | In stock | 23 Septout of date · not compared | |
| Toblerone | 360g | $19.80 | $5.50/100g | In stock | 22 Septout of date · not compared | |
| Toblerone | 100g | $20.00 | $5.88/100g | In stock | 23 Septout of date · not compared | |
| Toblerone | 50g | $3.00 | $6.00/100g | In stock | 14 Juneout of date · not compared | |
| Toblerone | 340g | $22.00 | $6.47/100g | In stock | 22 Septout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Coles
IGA
Woolworths- 1

TobleroneBest
WoolworthsMilk Chocolate Bar · 50g$2.00/100g$1.00Last seen 23 Sept · not compared
WoolworthsMilk Chocolate · 100g$2.94/100g$10.00
ColesMilk Chocolate Bar · 50g$3.00/100g$1.50Last seen 23 Sept · not compared
IGAMilk Chocolate Bar · 50g$5.50/100g$2.75
IGAMilk Chocolate · 360g$5.50/100g$19.80
ColesMilk Chocolate · 100g$5.88/100g$20.00Last seen 23 Sept · not compared
IGAToned Milk · 340g$6.47/100g$22.00
IGA50g$6.60/100g$3.30
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Toblerone Milk Chocolate Standard 50g cheapest?
- IGA has the lowest price at $3.30 ($6.60/100 g).
- What is the unit price of Toblerone Milk Chocolate Standard 50g?
- Priced per 100g. IGA offers the best value at $6.60/100g.
- What is the lowest price ever for Toblerone Milk Chocolate Standard 50g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Toblerone Milk Chocolate Standard 50g is $1.00 at Woolworths (23 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $3.30 at IGA.


