Potato Red — Each
As of 29 Sept 2026, Potato Red Each is cheapest at Harris Farm at $1.10 ($1.10/1 ea) in Australia.
Prices updated 29 Sept 2026
Lowest recorded price: $0.90 at Woolworths (28 Sept); highest: $8.50 — currently $1.10 at Harris Farm. Tracked since May 2026.
Showing prices and history for this variant plus 7 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.25/100g
- Average
- $0.35/100g
- Highest
- $0.40/100g
Aldi · 2kgNow$0.35/100g
Harris Farm · 2kgNow$0.39/100g
Aldi · approx. 0.14kg per pieceNow$0.40/100g
Coles · 2kgNow$0.43/100g
Woolworths · 2kgNow$0.43/100g
IGA · 170gNow$0.55/100gLow
80 prices recorded · 16 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Woolworths | 2kg | $6.00 | $0.30/100g | In stock | 14 June | |
| — | 2kg | $6.99 | $0.35/100gBest | In stock | 27 Sept | |
| — | 2kg | $7.69 | $0.39/100g | In stock | 29 Sept | |
| — | approx. 0.14kg per piece | $3.99 | $0.40/100g | In stock | 27 Sept | |
| Woolworths | 2kg | $8.00 | $0.40/100g | In stock | 14 June | |
| Woolworths | 2kg | $8.50 | $0.43/100g | In stock | 28 Sept | |
| Coles | 2kg | $8.50 | $0.43/100g | In stock | 22 Sept | |
| Coles | 2kg | $8.50 | $0.43/100g | In stock | 14 June | |
| — | 170g | $0.93 | $0.55/100g | In stock | 27 Sept | |
| — | each | $0.90 | $0.90/1 ea | In stock | 28 Sept | |
| — | each | $0.90 | $0.90/1 ea | In stock | 14 June | |
| — | each | $0.90 | $0.90/1 ea | In stock | 31 May | |
| — | Each | $1.10 | $1.10/1 ea | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Aldi
Coles
Harris Farm
IGA
Woolworths- –

- 1

- 2

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Potato Red Each cheapest?
- Harris Farm has the lowest price at $1.10 ($1.10/1 ea).
- What is the unit price of Potato Red Each?
- Priced per 1 ea. Harris Farm offers the best value at $1.10/1 ea.
- What is the lowest price ever for Potato Red Each?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Potato Red Each is $0.90 at Woolworths (28 Sept), since we began tracking in May 2026. The current cheapest price is $1.10 at Harris Farm.