Redheads Charcoal Standard — 3kg

As of 1 Oct 2026, Redheads Charcoal Standard 3kg is cheapest at IGA at $13.20 ($4.40/1 kg) in Australia.

Prices updated 1 Oct 2026

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time

No price history yet

We log the price each time we check — the graph fills in here once a price changes, so check back soon.

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Redheads

    RedheadsCheapest

    Redheads Charcoal Standard · 3kg

    $4.40/1kg$13.20IGA

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Redheads

    RedheadsCheapest

    Redheads Charcoal Standard · 3kg

    $4.40/1kg$13.20IGA
1 brand available
IGA
  1. 1Redheads

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Redheads Charcoal Standard 3kg cheapest?
IGA has the lowest price at $13.20 ($4.40/1 kg).
What is the unit price of Redheads Charcoal Standard 3kg?
Priced per 100g. IGA offers the best value at $0.44/100g.