Cancer Council Sport Sunscreen SPF 50+ Dry Touch & Sweat Resistant — 110ml
As of 1 Oct 2026, Cancer Council Sport Sunscreen SPF 50+ Dry Touch & Sweat Resistant 110ml is cheapest at Woolworths at $7.50 ($6.82/100 ml) in Australia.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $7.50 at Woolworths (1 Oct); highest: $37.40 — currently $7.50 at Woolworths. Tracked since Aug 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100ml over time- Lowest
- $3.40/100ml
- Average
- $6.54/100ml
- Highest
- $6.80/100ml
Woolworths · 500mlNow$3.40/100mlAll-time low
Woolworths · 110mlNow$6.82/100ml
Coles · 500mlLast seen 23 Sept$3.40/100ml
IGA · 500mlLast seen 23 Sept$7.48/100ml
13 prices recorded · 7 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cancer Council | 500ml | $17.00 | $3.40/100mlBest | In stock | 1 Oct | |
| Cancer Council | 110ml | $7.50 | $6.82/100ml | In stock | 1 Oct | |
| Cancer Council | 500ml | $17.00 | $3.40/100ml | In stock | 23 Septout of date · not compared | |
| Cancer Council | 500ml | $17.00 | $3.40/100ml | In stock | 22 Septout of date · not compared | |
| Cancer Council | 500ml | $37.40 | $7.48/100ml | In stock | 22 Septout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 ml at each item's cheapest store
Coles
IGA
Woolworths- 1

Cancer CouncilBest
ColesSPF50+ · 500ml$3.40/100ml$17.00Last seen 23 Sept · not compared
WoolworthsSPF50+ · 500ml$3.40/100ml$17.00
ColesSPF50+ · 500ml$3.40/100ml$17.00Last seen 23 Sept · not compared
WoolworthsSPF 50+ Sport Dry Touch & Sweat Resistant Sunscreen · 110ml$6.82/100ml$7.50
IGASPF50+ · 500ml$7.48/100ml$37.40Last seen 23 Sept · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Cancer Council Sport Sunscreen SPF 50+ Dry Touch & Sweat Resistant 110ml cheapest?
- Woolworths has the lowest price at $7.50 ($6.82/100 ml).
- What is the unit price of Cancer Council Sport Sunscreen SPF 50+ Dry Touch & Sweat Resistant 110ml?
- Priced per 100ml. Woolworths offers the best value at $6.82/100ml.
- What is the lowest price ever for Cancer Council Sport Sunscreen SPF 50+ Dry Touch & Sweat Resistant 110ml?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Cancer Council Sport Sunscreen SPF 50+ Dry Touch & Sweat Resistant 110ml is $7.50 at Woolworths (1 Oct), since we began tracking in Aug 2026. The current cheapest price is $7.50 at Woolworths.
