Blueberries Standard — 500g

As of 29 Sept 2026, Blueberries Standard 500g is cheapest at Harris Farm at $6.69 ($13.38/1 kg) in Australia.

Prices updated 29 Sept 2026

Lowest recorded price: $6.69 at Harris Farm (29 Sept); highest: $9.99 — currently $6.69 at Harris Farm. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.

Price History

Price per 100g over time
Lowest
$1.34/100g
Average
$1.34/100g
Highest
$1.34/100g
Lowest ever
$1.34/100g · Sep '26
Highest ever
$7.99/100g · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

3 prices recorded · 3 changes shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Blueberries Standard

    Blueberries StandardCheapest

    500g

    $13.38/1kg$6.69Harris Farm

Cheapest by product

Ranked per 1 kg at each item's cheapest store

  1. 1Blueberries Standard

    Blueberries StandardCheapest

    500g

    $13.38/1kg$6.69Harris Farm
  2. 2Blueberries Standard

    Blueberries Standard

    125g

    $53.52/1kg$6.69Harris Farm

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Blueberries Standard 500g cheapest?
Harris Farm has the lowest price at $6.69 ($13.38/1 kg).
What is the unit price of Blueberries Standard 500g?
Priced per 100g. Harris Farm offers the best value at $1.34/100g.
What is the lowest price ever for Blueberries Standard 500g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Blueberries Standard 500g is $6.69 at Harris Farm (29 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $6.69 at Harris Farm.