Tip Top 9 Grain Original — 700g

As of 1 Oct 2026, Tip Top 9 Grain Original 700g is cheapest at IGA at $4.80 ($0.69/100 g) in Australia.

Prices updated 1 Oct 2026

Lowest recorded price: $4.80 at IGA (1 Oct); highest: $4.80 — currently $4.80 at IGA. Tracked since Oct 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$4.80
Average
$4.80
Highest
$4.80
Lowest ever
$4.80 · Oct '26
Highest ever
$4.80 · Oct '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Tip Top

    Tip TopCheapest

    Tip Top 9 Grain Original · 700g

    $0.69/100g$4.80IGA

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Tip Top

    Tip TopCheapest

    Tip Top 9 Grain Original · 700g

    $0.69/100g$4.80IGA
1 brand available
IGA
  1. 1Tip Top

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Tip Top 9 Grain Original 700g cheapest?
IGA has the lowest price at $4.80 ($0.69/100 g).
What is the unit price of Tip Top 9 Grain Original 700g?
Priced per 100g. IGA offers the best value at $0.69/100g.
What is the lowest price ever for Tip Top 9 Grain Original 700g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Tip Top 9 Grain Original 700g is $4.80 at IGA (1 Oct), since we began tracking in Oct 2026. The current cheapest price is $4.80 at IGA.